Kapela existuje od podzimu 1989 poté, co Otu Kolbena uhranul autorský večer undergroundového literáta Viktora Haita, jehož produkci doprovázel na kytaru.
Viktor Hait TERRU IGNOTU charakterizuje v r. 2013 takto:

Kapelu kolem Otomara „Kolbena“ Klodnera (gt + voc) v té době tvořili Láďa Pražák (bass), Jarmila Pálenská (ds) a ing. Dana Janovská (keyb + voc). Jméno kapely je zkráceným archaickým latinským výrazem v původním znění Terra Incognita s významem „neprobádaná zem, bílé místo na mapě“; podobně jako z prastarých map daleko známější úsloví Hic sunt leones („Zde jsou lvi“).
Koncem roku 1991 odchází Jarmila a za bicími se střídají Petr Frej, pak Pavel Havlina, následuje Kamil Tatar – „Heřmánek“ a ve zkušebně i další; konečně v květnu 1993 přichází nastálo Zdenek „McQuack“ Rampa. Zvyšuje se četnost koncertů i akční rádius, skupina účinkuje ve většině českých klubů, řidčeji pak po venkovských hospodách nebo festivalech se spřízněnými kapelami.
Na prvních nahrávkách se skupinou hostují především „umělohmotný“ Fritz Picek (fl) a „původně-burešovská“ Pavla Přerovská-Krucká (vln). Skladby TERRY IGNOTY v letech 1994 až 1997 vítězí v Hitparádě českého undergroundu tehdy dost poslouchaného trutnovského rádia Černá Hora a poráží do té doby bezkonkurenční Psí vojáky, výrazně boduje v Rockovém šlahounu pražského Rádia 1 i jinde.
V letech 1994 až 1996 se skupinou hrají Ondřej Horák (sólová gt, voc) a Michal Urban (tahací harmonika), od jara 1995 má kapela půlroční odmlku, neboť Dana nastupuje mateřskou dovolenou; nadále s kapelou vystupuje jen sporadicky – občas, jak to okolnosti umožní… V té době se postupně obměňuje repertoár: původně temná a depresívní hudba, čistě undergroundová a místy záměrně stereotypní, je nyní obohacena průzračnými melodickými motivy, kompoziční propracovaností i rozsáhlejším rejstříkem užitých rytmů; v textech nyní doplnila češtinu a občasnou němčinu i angličtina. Čím dál výraznější úlohu hraje ve skladbách i dynamika projevu.
Ke kapele se v roce 1998 připojila zpěvačka Ivana Müllerová – Otův vokální protipól; koncem jara 1999 nastupuje i Vojta Tupý (sólová gt) – a zároveň přichází nový basák Petr Dvořák. Oslava „10 let TERRY IGNOTY“ v klubu Amfora: úplný comeback Dany Janovské a zároveň Vojtův tichý odchod znamenají obnovení nejsilnější sestavy z let 1993 až 1998. Ivana dočasně nevystupovala počátkem roku 2000 (též mateřské povinnosti…) a účinkování s kapelou ukončila v druhé půli roku 2002.
Další změna v sestavě se začala rýsovat od června 2019, a to posílením o druhého (sólového) kytaristu Honzu „Salmana“ Priestera. První koncert s kapelou v druhé půli srpna naznačil, že se celkový sound TERRY významně změní a obohatí. Další koncerty tento trend jenom potvrdily. Inu, zkoušíme dál a pracujeme na změně aranží původních skladeb… jenže krásně našlápnutý rozjezd nám zbrzdily dvě pandemické vlny covidu s brutálními restrikcemi, které neumožnily spolupráci muzikantů většinou různě bydlících mimo Prahu…
Nejčerstvější změnou je ukončení aktivní činnosti klávesistky Dany Janovské v prosinci 2021, která se začíná věnovat handicapovaným sportovcům. Na sklonku zimy 2022 proto začínáme zkoušet s violistkou Pavlou Čornejovou, dávnou souputnicí kapely – a v létě už má TERRA IGNOTA premiéru v novém obsazení a novým zvukem. Jenže hned poté nechtěný zásek v činnosti kapely způsobila (již druhá!) operace páteře bubeníka Zdenka McQuacka s dlouhou následnou rehabilitací a měsíčním pobytem v lázních. Pokud to vše dobře dopadne, dá se očekávat obnovení koncertní činnosti od února 2023.
Významné koncerty
- opakovaná „open air“ v Bohnicích = úvodní ročníky festivalů Mezi ploty i Babí léto ~ ještě v polo-undergroundové verzi, než později časem převážily komerčně zdatné kapely či jedinci…
- pódium u kavárny Na půl cesty = zcela první z řady rockových „open air“ koncertů na této scéně!
- tvrz Chvaly v Horních Počernicích společně s Echt! a The Tiger Lillies
- březen 2003 – DDM Žďár nad Sázavou i s vlastním ohňostrojem
- září 2003, žižkovský hotel Ariston + Pepa Pilař & Classic rock’n’roll band
- květen 2004, Stromovka Music Garden, Pondělí proti bolševikovi (2x)
- červenec 2004 + 2005 Otto’s Birthday, vodní tvrz Popovice u Benešova; následně i v dalších ročnících, avšak nepravidelně
- duben 2005, Kolja’s Birthday Party v Teplé u Mariánských Lázní
- červen 2006, Slezákovy narozeniny ve Stříbrné Skalici Na Marjáně
- opakovaně dejvický Slamník – spolu s BBP a Smädným kmetem
- říjen 2007 – břevnovský KS Kaštan společně s Umělou hmotou
- opakovaně undergroundové plesy v hlubočepské Besední restauraci
- srpen 2008 – anglický park zámku Dobříš, společně s Garage a Tony Ducháčkem
- opakovaně Hočiho narozeniny (nový Bunkr, U Perónu, U tří bernardýnů)
- od února 2010 společně s BBP – podzemním orchestrem každoroční pořádání Akce PILOT = vzpomínkové koncerty na Mejlu Hlavsu
- opakovaně Nádražka Dejvice společně s Umělou hmotou a dalšími
- září 2012 – KD Dobříš – „Dny pro Magora“ s uh + BBP
- říjen 2013 + únor 2014 – U prince Miroslava v Radlicích
- listopad 2014 – RC Vagon: slovenská Ĺahká múza (již 30 let na scéně) + Jiříkovo vidění
- březen 2015 – zcela poslední akce v klubu Bílá vrána v Šáreckém údolí: 6. Akce PILOT ~ poté byl objekt zbořen…
- listopad 2015, RC Vagon – „Tři podoby rocku“ se spřízněným Faustem a německou melodic-metalovou kapelou ToJa
- březen 2017 – Kulturhalle SCHANZ, Mühlheim am Main (BRD) jako exkluzivní host spřátelené skupiny ToJa, slavící již 20 let činnosti
- prosinec 2017 – RC Vagon, křest CD „Hlídám si vzdech“, společně s Jiříkovo viděním + BBP, podzemním orchestrem
- listopad 2018 – Domašín: TERRU tu poprvé spatřil Honza Salman…
- v druhém pololetí 2019 série koncertů k oslavě 30 let TERRY IGNOTY, vrcholící výročním koncertem v RC Vagon
- …a další – viz KONCERTY
Významné festivaly:
- Muzika [Nová] Paka 98
- Polná u Jihlavy, Český Brod – Rock for People 1998
- Rockfest Dobříš ’98 (zvláštní cena poroty)
- německý Erfurt ’99 – festival české kultury; souběžně tu hrál žižkovský Gi Gie B end (od té doby v něm 3 a 1/2 roku bubnoval McQuack…)
- Krákor 2002, open air Moravský Krumlov
- opakovaná „open air“ v Řepici u Strakovnic či v říčních lázních Radotín = „Rozmarné léto“
- květen 2003 – čtyřdenní Open air fest Bittstädt bei Arnstadt (kreis Erfurt, BRD)
- září 2004 + 2006, Malý hradní festival v Lipnici nad Sázavou
- opakovaně Popovice u Postupic, vodní tvrz – Otto’s Birthday
- listopad 2006, klub Matrix (Žižkov), společný koncert proti komunismu
- opakovaně u Skaláka v Meziříčku – letní festivaly „Magorovo Vydří“ a „Konec léta“
- duben 2009 – Brno, Tuner Club (býv. Boro Club), festival Potulný dělník
- říjen 2010 – pro velký úspěch znovu Brno, Tuner Club a Potulný dělník
- červenec 2011, Šonov – SONOFF MUSIC OPEN AIR
- červen 2012 Hořice v Podkrkonoší, Zahradní slavnost
- opakovaně Modrá Vopice – Šumákovy „Kanálové mejdany“
- červen 2013 – Rankovice u Teplé u Mariánských Lázní
- březen 2014 – Sokolovna Hrušovany u Brna, festival LEPRY
- srpen 2016 + 2018, Hluzov u Hranic na Moravě – festival „Open air Underground“ společně s Umělou hmotou
- září 2017 – RC Eden Broumov, „Undergroundové kvílení No. 2 – Vzpomínka na Martina Jirouse“
- květen 2018 – zahrada Pavana: Prosecké máje
- září 2019 – Častoboř, Slapy – open air „4. sraz závadové mládeže“
- …a další – viz KONCERTY
Za zmínku stojí i paralelní Kolbenův unplugged projekt „Ota Klodner & His Amigos“ – společně s basákem Petrem (nedlouho i s bubeníkem Zdeňkem) a dalšími přáteli několik let hráli akusticky veselé i smutné písně o životě a lásce. Následovalo Otovo účinkování v akustickém kytarovém duu s Karlosem pod „firemní značkou“ Kolben & Kavlík , které se postupně rozrůstalo až do dnešní podoby pod aktuálním jménem Kolben Dechber band. McQuack od podzimu 2002 souběžně bubnuje i v undergroundové legendě – Umělé hmotě, v níž od dubna 2016 do září 2021 hrála i Dana Janovská…
Nade vší pochybnost je jasné, že parním válcem zdejší hudební scény se TERRA IGNOTA asi nestane Repertoár má pestrý, nejde však o žánrový okruh, který by byl pro jakékoli vydavatelství komerčně zajímavý a slibující okamžitý kasovní úspěch u širšího okruhu posluchačů. – Od vánoc 2001 je k dispozici výběrové CD „Profil ELF“, které ve velmi zdařilé zvukové úpravě zachycuje průřez celou dosavadní historií souboru. Na podzim 2017 kapela vydala další CD „Hlídám si vzdech“.